ˇAcércate a Arenys!
(espanyol)
Adpete Arenys
(llatí)
Averate a Arenys!
(asturiŕ-bable)
ˇAmana-te ta Arenys!
(aragončs)
Arriba't a Arenys
(catalŕ)
Arriba-te en Arenys
(occitŕ-arančs)
Come to Arenys!
(anglčs)
Chum uf Arenys!
(suís-alemany)
Bari Galust Arenys
(armeni)

Kom naar Arenys!
(holandčs)
Komm nach Arenys!
(alemany)
Kom til Arenys!
(norueg)
Kom till Arenys!
(suec)
Hurbil zaitez Arenysera!
(basc)
Odwiedzcie Arenys
(polončs)
Tervetuloa Arenyssiin!
(finès)
Ven a Arenys!
(gallec)
Venha a Arenys!
(portugučs-brasiler)
Venu al Arenys
(esperanto)
Vieni ad Arenys!
(italiŕ)
Viens ŕ Arenys!
(francčs)titolet.gif (1572 bytes)

Arenys de Mar to jedna z najważniejszych miejscowości regionu Maresme. Port w Arenys, przez wiele latach jedyny na wybrzeżu na północ od Barcelony, to ewidentny przykład marynarskiej historii i tradycji miasta. Krajobaz plaż i gór schodzących do morza potwierdzają bliskość wybrzeża Costa Brava.

Vista des del Cementiri

Arenys de Mar wszędzie jest blisko. Do Barcelony jest 40 km (jadąc szosą N-II albo autostradą A-19). Pociągiem osobowym (linia C-1) wystarczy 50 minut, aby dojechać do Barcelony na Plac Katalonii. Łatwa też jest komunikacja z Francją i resztą Hiszpanii, zapewnia to szosa (B-511) przez Sant Celoni do autostrady A-7. Niedaleko też znajduje się łatwodostępny masyw gór "Montseny" oraz naturalne Parki "Corredor" i "Montnegre". Z Arenys niedaleko jest również do Girony (60 km.) i Montserrat (ok. godziny drogi). Kto podróżuje samolotem ma w pobliżu lotniska w Barcelonie (56 km.) i Gironie-Costa Brava (40 km.).

Imatge aerea Gospodarka Arenys de Mar w głównej mierze oparta jest na rybołóstwie i porcie. Jest on najważniejszy w regionie Maresme i skupia prawie całą flotę rybacką z okolicy. Licytacja złowionych ryb organizowana co wieczór po powrocie wszystkich statków jest bardzo wielką atrakcją dla turystów

W porcie znajduje się miejse także dla jachtów i motorówek. Latem cumuje tam dużo żaglówek, które opływają Morze Śródziemne. Ważną rolę spełnia też przemysł stoczniowy

Miejscem centralnym w Arenys de Mar jest "La Riera" -ulica, na której skupia się cała dziłalność handlowa i kulturalna. Hala targowa, to wspaniały i funkcjonalny modernistyczny budynek czynny codziennie przed południem i w piątki po południu.

La Riera davant de l'Ajuntament (Foto Bertran)

Wnętrze rozbrzmiewa wtedy gwarem, tętni życiem. W sobotę rano odbywa się cotygodniowy targ na całej Rierze.

Els Gegants a la Plaça de l'Ajuntament

W mieście obchodzi się dwa lokalne święta, Świętego Zenona (9 lipca) i Świętego Rocha (16 sierpnia ) oraz ma miejsce targ w dzień Świętego Jana (24 czerwca).

Arenys de Mar to lokalny ośrodek władzy sądowniczej. Wyznaczono tu także strefę przemysłową. Co prawda w ostatnich latach redukcji uległy obszary rolmicze, ale pozostały tradycyjne ogrody warzywne i sady.

W Arenys znajdują się też między innymi: szkoła średnia, szkoła muzyczna, liczne szkoły koronkarskie oraz wyższa szkoża hodowli drobiu

Oferta dla turystów jest zróżnicowana. Wprawdzie w mieście znajduje się ty lko jeden hotel, "Activ-Carlos I", i kilka pensjonatów, ale w sezonie letnim można tanio wynająć apartament. W Arenys jest również "Can Titus" - uzdrowisko o 200-letniej tradycji. Ten niedawno unowocześniony ośrodek cechuje się leczniczą wodą mineralną chlorowo-sodową.

Codziennie do Arenys przyjeżdżają grupy uczniów, studentów i emerytów, aby podziwiać atrakcje turystyczne i kulturalne, muzea, port i wszyslkie te miejsca gdzie rozgrywa się mityczna Sinera stworzona przez Salvadora Espriu (1913 - 1989) znan ego katalońskiego pisarza, który tu mieszkał i który jest symbolem poezji po wojnie domowej. Choć w weekend przyjeżdża dużo ludzi jedynie na wspaniały posiłek. Znaną specjalnością Arenys de Mar są świeże ryby i owoce morza.

Zaletą plaż w Arenys jest ich szerokość oraz miałkość piasku (n.p. Platja del Carbaió). Dla wielbicieli spacerów miasto ma do zaoferowania uroki Parku Lourdes (Parc de Lourdes) i możliwość pospacerowania przez przepiękne i osobliwe okolice.

Cementiri de Sinera. La Pietat de Llimona. W centrum miasta znajduje się kilka budynków, które warto zobaczyć: kosciół parafialny Św. Marii gdzie znajduje się jeden z najstarszych barokowych ołtarzy w Katalonii, zbudowany na początku XVIII w. przez Pau Costa, muzeum koronkarstwa Marés oraz muzeum mineralogiczne Mollfulleda (oba przy Carrer de l'Església).

Po obu stronach Riery (głównej ulicy w mieście) znajdują się przepiękne domy i małe kręte uliczki. Przechadzając się po nich można napotkać wiele niespodzianek. Między innymi wieżę zbudowaną w celu obrony przed piratami

Cmentarz z Arenys, jes t typowym przykładem marynarskiej śródziemnomorskiej nekropolii. Znajduje się on na górze "Turó de la Pietat" (Wzgórze Pobożności ), położonej na zachodnim kraju miasta, skąd można zobaczyć przepiękną panoramę wraz portem. Salvador Espriu unieśmiertelnił go poematem "Cementiri de Sinera" (cmentarz Synery) - gdzie Synera to Arenys czytane na odwrót.

Więcej informacji na temat Arenys de Mar znajdziecie na naszej stronie internetowej do korzystania z której Was zapraszamy.
Redakcja polskiego teksu: Beata i Artur Foryt oraz Montserrat Pruna.